Erasmus študijska izmenjava

Kaj je to Erasmus?

Program Erasmus je podprogram programa Vseživljenjsko učenje, katerega osnovni cilji so podpora uresničevanju evropskega visokošolskega prostora, izboljšanje kakovosti in obsega mobilnosti, vzpodbujanje večstranskega sodelovanja, krepitev povezav med izobraževalnimi institucijami in gospodarstvom.

Študentom program omogoča, da del rednih študijskih obveznosti namesto na matični instituciji (fakulteti) opravijo na partnerskih institucijah v tujini.  Partnerske institucije so tiste institucije, s katerimi ima matična fakulteta podpisan bilateralni sporazum o izmenjavi študentov v določenem študijskem letu. Študent ima pravico, da mu matična institucija v tujini uspešno opravljene študijske obveznosti prizna. Študent je na izobraževalni ustanovi gostiteljici oproščen plačila šolnin.

Študij na partnerski instituciji lahko traja najmanj 3 mesece in največ 12 mesecev.

Kam lahko greste?

Fakulteta za organizacijske vede ima sklenjene bilateralne sporazume z več institucijami v tujini. S sporazumi je tudi določeno število študentov in trajanje študija v tujini. Na podlagi bilateralnih sporazumov, ki jih je fakulteta sklenila s partnerskimi fakultetami, se vsako leto izvede razpis, na katerem so izbrani študenti, ki bodo odšli na izmenjavo.
Kaj pa institucije, s katerimi nimamo sklenjenega bilateralnega sporazuma? V tem primeru moramo kontaktirati njihovo mednarodno službo in jih vprašati o interesu za sklenitev sporazuma. Ker postopek podpisa bilateralnega sporazuma lahko traja dalj časa, svoje želje sporočite fakultetnemu koordinatorju najkasneje do 1. januarja.

Kdaj in kje se morate prijaviti?

Razpis za prijave na Erasmus izmenjavo izide vsako leto v sredini januarja za prihodnje študijsko leto. Razpis je objavljen na spletnih straneh Fakultete za organizacijske vede in straneh Univerze v Mariboru.

Postopek prijave:

  • Študent mora najkasneje do 5. marca prijaviti na študij v tujini preko spletne strani Univerze v Mariboru, na katero dostopa s številko indeksa in AIPS geslom.
  • Po zaključenem izboru morajo študentje, ki so bili izbrani, temeljito pregledati predmetnik institucije, kamor odhajajo na študijsko izmenjavo, ter izpolniti program študija v tujini.
  • Študenti morajo pridobiti ustrezna soglasja za program študija v tujini.
  • Popolne in zaključene prijave fakultetni koordinator posreduje partnerskim institucijam.
  • V primeru, da ima partnerska institucija še dodatne zahteve glede prijavnih obrazcev, jih mora študent izpolniti v skladu z navodili, ki so navedena na spletnih straneh institucij.
Kaj pa po prihodu s študija v tujini?

Najbolj pomembno je, da iz tujine prinesete potrdilo o opravljenih obveznostih, ki ga boste skupaj s prošnjo za priznanje opravljenih obveznosti oddali Erasmus koordinatorju na FOV.

Potrebno je tudi izpolniti poročilo Erasmus študenta, ki ga morate poslati na naslov: Univerza v Mariboru, Služba za mednarodno in meduniverzitetno sodelovanje, Slomškov trg 15, 2000 Maribor.

Kje lahko najdete še več informacij o programu vseživljenjsko učenje - ERASMUS?

Več informacij najdete na naslednjih povezavah:

 

Erasmus koordinatorka: asist. Marina Dežman, mag.

Dostopnost / Accessibility options

Ta nastavitev vklopi visok kontrast. This renders the document in high contrast mode.
Ta nastavitev naredi črno-beli pogled strani. / This renders the document as white on black
Ta nastavitev izklopi premikajoče dele na strani. / This can help those with trouble processing rapid screen movements.
Ta nastavitev zamenja font, da osebe z disklesijo lažje berejo. / This loads a font easier to read for people with dyslexia.